Ismerős arcok, a piac meghatározó szereplői, izgalmas témák, releváns tapasztalatok -így zajlik a XX. Property Investment Forum.
Hoztunk néhány érdekes információt az eddigi hallott előadásokból.
Budapest vonzereje továbbra is töretlen a nemzetközi ingatlanpiacon
A konferencián Schőmer Norbert, az Atenor vezérigazgatója és a RICS elnöke kiemelte, hogy Magyarország népszerű és élhető hely, amelyre érdemes okosan építeni a jövőbeni ingatlanfejlesztéseknél.
Gábor Borbély, a CBRE kutatási igazgatója arról beszélt, hogy a közép-kelet-európai régióban az iroda szektor stabilan vezet (30%), a retail piacot pedig a logisztika váltotta a második helyen, és a hotel szektor is jelentősen erősödik.
A budapesti irodapiac helyzete:
• Ecsődi Miklós, a Colliers bérlői szolgáltatásokért felelős igazgatója kiemelte, hogy jelenleg a bérlői oldal van előnyben, mivel a kihasználatlan irodahelyiségek aránya 10% felett van Budapesten.
• Az átlagos tranzakciós méret 800 m², és a legjobb minőségű zöld irodaházakra hosszú várólista van, miközben ESG-kompatibilis zöld irodahelyekből kevés van elérhető.
• Az új épületek előbérleti aránya 45-50%.
ESG-kompatibilitás kihívásai:
• Az ESG fogalmát sokan jól ismerik a vállalatok szintjén, de az ESG-kompatibilis épületek meghatározása még nem egyértelmű. Jelenleg nincsenek standardizált mérési rendszerek és rögzített KPI-ok az épületek esetében, hiszen az ESG eredetileg vállalati minősítési rendszerként indult, és nem az épületekre lett kitalálva.
Fejlesztési irányok és kihívások:
• A fórum résztvevői hangsúlyozták, hogy az építőipar digitalizációja, hatékonyságának növelése, valamint a fenntarthatósági szempontok érvényesítése rendkívül fontos és sürgős feladatok, amelyek a jövőbeli fejlesztések kulcsai lehetnek.
Mit hoz a jövő?
• Ecsődi Miklós előrejelzése szerint az üresedés még akár 2-3 évig is elérheti a 20%-ot.
• Gábor Angel, a Wing vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta, hogy nehéz ESG-kompatibilis, magas minőségű irodákat találni a jelenlegi piacon.
• A bizonytalanság miatt az új irodafejlesztések lassulnak, és gyakran a meglévő épületek felújítása válik kifizetődőbbé, mint az új projektek elindítása.
Budapest összesen 4,5 millió négyzetméternyi irodaállománnyal rendelkezik, de az új fejlesztések bérleti árai csak A+ kategóriában indulhatnának el, 20 EUR/m² havi díjjal – ám a jelenlegi piaci környezetben ez nem hoz kellő megtérülést.