A globális klímaváltozás, valamint a fenntarthatóság iránti egyre növekvő igény napjaink egyik legmeghatározóbb kihívásává vált az építőipar számára. A felelős építészeti gyakorlatok és az épületek üzemeltetésének zöldítése már nem csupán választási lehetőség, hanem szükségszerűség. Ebben a kontextusban a LEED és a BREEAM minősítési rendszerek, valamint az ESG (Environmental, Social, Governance – Környezeti, Szociális és Irányítási) szempontok kiemelkedő szerepet kapnak. Cikkünkben részletesen bemutatjuk őket, valamint megvizsgáljuk, hogyan segítenek a környezettudatos tervezés és építészet terén.
A fenntartható tervezésé és építésé a jövő
A fenntarthatóság egyre inkább fókuszba kerül az építőiparban, ami azért nagyon fontos, mert az épületek felelnek a széndioxid-kibocsátás 37%-áért. Mindent meg kell tennie az értéklánc valamennyi szereplőjének annak érdekében, hogy ezt lehetőleg zéró értékre csökkentsük – ha nem is rövid-, de hosszú távon mindenképpen. A környezettudatos technológiák az épületek használóinak jóllétét is pozitívan befolyásolják, gondoljunk csak a foglaltságon alapuló légszűrőkre, melyek attól függően kapcsolnak magasabb fokozatra, hogy hány ember tartózkodik egy adott helyiségben.
A BREEAM, LEED és más minősítési rendszerek lehetővé teszik az épületek fenntarthatósági szintjének objektív értékelését. Egyértelmű útmutatást adnak arra vonatkozóan, hogy milyen szempontokat vegyenek figyelembe a tervezők és fejlesztők az építkezések során. A fenntartható tervezés és építés nemcsak a jelen, hanem a jövő generációinak érdekét is szolgálja, és egyre növekvő jelentőségű a fenntartható jövő kialakítása szempontjából.
A BREEAM rendszer
A BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) egy alapos és részletes minősítési rendszer, mely lehetővé teszi az épületek fenntarthatóságának és környezettudatosságának objektív értékelését. A rendszer számos különböző területet vizsgál, többek között az energiahatékonyságot, a vízhasználatot, a környezeti terhelést és az egészséges környezetet. A BREEAM célja, hogy ösztönözze az építőiparban dolgozókat a fenntartható megoldások alkalmazására, és segítse az épített környezet környezetbarátabbá tételét.
A LEED minősítési rendszer
A LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) egy nemzetközi elismertségű zöld épület tanúsítási program, amely az Amerikai Zöld Épület Tanács (USGBC) által lett kifejlesztve. A rendszer az energiahatékonyság, a vízhasználat optimalizálása, a CO2-kibocsátás csökkentése, a belső környezet minőségének javítása és az erőforrások felelős menedzselése mentén értékeli az épületeket.
Az ESG fontossága az építőiparban
Mind a BREEAM, mind a LEED, valamint más minősítési rendszerek beilleszkednek az ESG (Environmental, Social, Governance) kritériumai közé. Ezek egyre inkább előtérbe kerülnek az építőiparban, amikor a fenntarthatósági és környezettudatos megoldásokról van szó. Az ESG szempontok integrálása a projektmenedzsment és az építési gyakorlatok közé azért kiemelten fontos, mert a befektetők bérlők és végfelhasználók egyre inkább prioritásként kezelik a fenntarthatóságot. Az ESG kritériumok szerinti értékelés segíti a vállalatokat abban, hogy felmérjék tevékenységeik környezeti és társadalmi hatásait, valamint az irányítási gyakorlatokat.
A környezeti (Environmental) szempontok magukban foglalják az energiahasználatot, a hulladék kezelését és a széndioxid-kibocsátást. A szociális (Social) kritériumok az emberi jogokra, a munkaerő életkörülményeire és a közösségi bevonásra koncentrálnak. Az irányítási (Governance) tényezők az etikus üzletmenet és a korrupció elleni küzdelem szabályait tartalmazzák.
A környezettudatos megoldások hatása az emberi egészségre és jóllétre
A környezettudatos megoldásoknak számos pozitív hatása van az emberi egészségre és jóllétre. Az ilyen megoldások segítenek csökkenteni a környezeti terhelést, minimalizálni a hulladékmennyiséget, és optimalizálni az erőforrásfelhasználást. Ezáltal hozzájárulnak a jobb levegőminőséghez, a megfelelőbb hőmérsékleti viszonyokhoz, valamint az egészségesebb munkakörnyezet kialakításához az épületekben. Ezen kívül a fenntartható megoldások hozzájárulnak a lakók és dolgozók pszichikai jóllétéhez is, hiszen az ilyen környezetben jobb közérzetet tapasztalhatnak.
BREEAM, LEED és ESG = minden résztvevő számára előnyös
A LEED és a BREEAM minősítések, valamint az ESG kritériumok nem csupán a fenntarthatóság jegyében végzett tevékenységek elismerését szolgálják, hanem komoly gazdasági előnyöket is kínálnak az építőipar szereplőinek. Egy magas minősítéssel rendelkező épület nem csak kevesebb rezsiköltséggel üzemeltethető, hanem magasabb bérleti és eladási árat is elérhet, miközben csökkenti az ökológiai lábnyomot. Az építőipar szereplői így nem csupán aktív szerepet vállalnak a környezeti fenntarthatóság megteremtésében és a társadalmi felelősségvállalásban, hanem üzletileg is profitálnak a legújabb technológiai megoldások alkalmazásának köszönhetően.