Mit / hogyan?
Független elemzés, az ellentmondások és hiányzó részletek gyors és költséghatékony azonosítása, miután a szakágak tervei megjelennek a BIM modellben.
Milyen esetekben?
Amennyiben úgy érzi, növelné a biztonságérze-tet, ha egy független vizs-gálat megerősítené, hogy a – legtöbb esetben több-letköltséget és csúszást előidéző – ütközések kiszűrésre kerültek (pl. karbantartási útvonalak biztosítva lettek-e).
Mi is az az ütközésvizsgálat?
A BIM-alapú ütközésvizsgálat egy olyan technika, amely felfedezi a különböző modellek közötti eltéréseket, így képes felgyorsítani a tervezési folyamatot, valamint a kivitelezés egészét. Az ütközésvizsgálat segítségével a tervezők, valamint a kivitelezők elkerülhetik a tervek többszöri revízióját, ami jelentős mennyiségű időt és költségeket spórolhat meg a beruházás számára.
Az ütközésvizsgálat automatikusan során automatikusan felismerhetjük a tervezési hibákat és problémákat, segítve a tervezők, az építtetők, a különböző mérnökszakemberek, valamint a kivitelező munkáját. A folyamat során behatárolhatjuk, hogy az építmény mely elemei ütköznek akadályozzák egymást, különös figyelmet szentelve a falakra, a gépészeti megoldásokra, illetve bármely geometrikus objektumra.
Az ütközésvizsgálat előnyei:
- Lehetővé teszi az épület strukturális stabilitásának vizsgálatát.
- Segítségével elkerülhető az építkezés csúszása.
- Minimalizálja az emberi hibák előfordulásának esélyeit.
- Segít biztosítani, hogy az építkezés minden előírásnak megfeleljen.
Milyen ütközési típusokkal kell számolni?
- Soft clash: amikor a modell nem biztosít elegendő helyet az adott elem számára, ami a kivitelezés során biztonsági kockázatokat és karbantartási nehézségeket okozhat.
- Hard clash: amikor a modell két vagy több eleme keresztezi egymást vagy ugyanazon a helyen található. Az ilyen ütközések könnyen előfordulhatnak a vezetékek vagy oszlopok tervezésekor.
- Workflow clash: a kivitelezés időbeli eloszlására vonatkozó hibák, ideértve a szállításokra vagy az érkezésekre vonatkozó problémákat.