Magyarországon az építkezések során rendkívül fontos figyelembe venni, hogy az adott területeken számtalan régészeti lelet található a föld mélyén. Ezért kiemelten fontos olyan gyakorlott projekt menedzser céget alkalmazni, akik tisztában vannak a helyi szabályozással, hogy elkerülhető legyen a költségek drasztikus emelkedése a tervezetthez képest.
Csak egy példa a leletek számosságára: egy óbudai beruházás során egy hatalmas, 10-15 ezres polgárváros keleti temetőjét tárták fel. Ez a felfedezés több mint 1500 római kori temetkezést hozott napvilágra.
A régészeti feltárásokat az építkezés szerves részének kell tekinteni és emiatt főként a nagyobb beruházások esetén a régészek bevonása elkerülhetetlen. Egy 2018-as törvénymódosítás alapján már nem csak egymilliárd forintos projekteknél, hanem 500 millió forint felett is kötelező az Előzetes Régészeti Dokumentáció elkészíttetése a tervezési folyamatban.
A megelőző feltárás költsége a beruházás összértékének maximum 0,35 százaléka lehet, míg a teljes feltárás legfeljebb 1 százalékot tesz ki. Ezért fontos, hogy a tervezés során előre betervezzük a régészeti feltárás időtartamát és költségeit. Ezáltal a kivitelezés során nem érhet bennünket váratlan meglepetés, és az épületeket mindig határidőre átadhatjuk.