Az Etikai Kódex célja olyan erkölcsi magatartási normák, jogosultságok és kötelezettségek meghatározása, amelyek követésével a 3E Csoport (a továbbiakban: 3E Csoport vagy Társaság(ok)) alkalmazottai és egyéb szerződéses foglalkoztatottjai hozzájárulnak a Társaságok szakmai és intézményi integritásának megőrzéséhez, a munkahelyi kapcsolatok, normák megerősítéséhez, a színvonalas szakmai munkát segítő légkör megteremtéséhez. Az Etikai Kódex célja továbbá, hogy irányt mutasson olyan kérdésekben, amelyekre nincsenek normatív szabályok, de a működés szempontjából szükségesek, a feladatellátás érdekében indokoltak.
A 3E Csoport a versenypiac kihívásoknak hosszú távon csak úgy tud megfelelni, ha az egyén és a vállalkozás szintjén egyaránt érvényesülnek a morális felelősségvállalásból fakadó követelmények. A Csoport reputációja a jogszabályok maradéktalan betartása mellett a tisztességre épülő feddhetetlen üzleti magatartással őrizhető meg.
I. Az Etikai Kódex hatálya
Jelen Etikai Kódex hatálya kiterjed a 3E Csoport (3E International Kft., 3E Construction Management Kft., 3E BIM Kft., Investech Hungary Kft.) valamennyi munkavállalójára, és munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban foglalkoztatottakra. A kódexben foglaltakat be kell tartani munkavégzés, az ahhoz kapcsolódó külső és belső kapcsolattartás során, illetve azon túlmenően – a Munka törvénykönyve általános magatartási követelményekre vonatkozó előírásainak megfelelően – a munkaidőn kívüli magatartás során is, ha az alkalmas a 3E Csoport jóhírnevének, jogos gazdasági érdekének vagy a jogviszony céljának veszélyeztetésére.
II. Az Etikai Kódex gyakorlati alkalmazása
A kódex hatálya alá tartozók kötelesek fokozott figyelmet fordítani a szakmagyakorlásukhoz kapcsolódó jogszabályi előírásokra.
Jogszabályi rendelkezések hiányában is a társadalmilag elfogadható szabályokat, az általában helyesnek ítélt viselkedési normákat kell alkalmazni, figyelemmel kell lenni a józan ész és a professzionalizmus elvére, továbbá mérlegelni kell a viselkedés, cselekedet következményeit.
III. Alapvető etikai normák
Azon tevékenységek esetén, amelyekre nem vonatkoznak jogszabályi előírások, az alábbi etikai és erkölcsi normákat kell alkalmazni.
- Minőség és biztonság
A Társaság elkötelezett a minőségi mérnöki szolgáltatás nyújtása mellett, ezért az általunk végzett munkák megfelelnek:
-
- a szakmai követelményeknek,
- a szerződéses kötelezettségeknek,
- az iparági vonatkozó jogszabályoknak, előírásoknak;
illetve az általunk végzett munkák során
-
- betartjuk a biztonsági követelményeket, sérülés- és betegségmegelőzési előírásokat,
- minőségi és széleskörű tudásbázist használunk fel.
Célunk a kor műszaki-technológiai szintjének megfelelő eszközökkel, a hatályos minőségirányítási rendszernek megfelelően, magas szintű mérnöki szolgáltatások biztosítása az építőipari beruházások számára.
- Tisztességes verseny
Nagyra értékeljük a tisztességes és nyílt versenyt, és betartjuk az összes vonatkozó trösztellenes és versenytörvényt. Nem követünk olyan gyakorlatot, amely ellentétes a tisztességes versennyel vagy nem megfelelő versenyelőnyt biztosít. Ez magában foglal minden megállapodást – legyen az formális vagy informális, írásbeli vagy szóbeli – az árak rögzítésére, az ajánlattételre vagy az ajánlattételi, illetve szerződési feltételek meghatározására, területek vagy piacok felosztására, bizonyos beszállítók vagy ügyfelek bojkottálására, illetve másik vállalat piacra lépésének megakadályozására.
Betartjuk az Uniós és hazai versenyjogi és trösztellenes szabályokat, elkerüljük a jogellenes megállapodásokat az alábbiak figyelembevételével:
-
- tartózkodunk az árak, egyéb kereskedelmi feltételek rögzítésétől,
- nem korlátozzuk a termelést,
- nem osztjuk fel a piacot a versenytársakkal,
- nem közlünk stratégiai jellegű információt a vállalkozásról.
Cégcsoportunk tartózkodik továbbá az erőfölénnyel való visszaéléstől:
-
- nem szab indokolatlanul magas árakat, visszaélve a fogyasztói kereslettel,
- nem szab irracionálisan alacsony árakat, amelyekkel kiszoríthatja versenytársait a piacról,
- nem alkalmaz diszkriminációt az ügyfelek között,
- nem kényszerít bizonyos kereskedelmi feltételeket üzleti partnereire.
Partnereinkkel korrekt, kölcsönös érdekeken nyugvó, stabil együttműködésre törekszünk, termékeinket, szolgáltatásainkat megbízható, magas színvonalon kívánjuk nyújtani.
- Anti-korrupciós irányelvek
3.1. Megvesztegetés
Tilos a Btk. szerinti vesztegetés (gazdálkodó szervezet részére vagy érdekében végzett tevékenységgel kapcsolatban jogtalan előnyt kérni), illetve a vesztegetés elfogadása (jogtalan előnyt, ennek ígéretét elfogadni).
A 3E Csoport elutasítja a korrupció minden formáját. Elvárás, hogy minden munkavállaló így gondolkodjon és cselekedjen, és munkája során betartsa az alábbi irányelveket:
3.2. Anyagi javak
Tilos felajánlani, adni bárminemű értéket annak, aki valamely ügyet, ügyletet befolyásolni képes, annak érdekében, hogy ez a személy a kötelességeit megszegje, feladatait részrehajlóan lássa el, vagy mást nem jogszerű előnyhöz juttasson. Ugyancsak tilos elfogadni bármit, bárkitől, annak ellentételezéseként, hogy a munkavállaló kötelességeit megszegje, feladatait részrehajlóan lássa el, vagy mást nem jogszerű előnyhöz juttasson.
3.3. Vendéglátás
A szokásos mértéket meghaladóan üzleti vendéglátás nyújtása vagy elfogadása nem megengedett.
3.4. Ajándék
Körültekintően kell eljárni állami, önkormányzati tisztviselő, üzleti partner, illetve magánszemély részére adott vagy tőle kapott ajándék esetében. A nyújtott ajándék jelképes összegű és céges logóval ellátott legyen, a kapott ajándékot jelenteni kell a felettesnek.
- Az alkalmazottakkal való bánásmód
A munkavállalóival történő kapcsolattartás terén a Társaságok korrekt, jogszerű és tisztességes viszonyra törekszenek, amelyet a dolgozóktól is elvár.
A munkavállalók megítélése (munkaviszonnyal kapcsolatos ügyekben, bér vagy jutalom megállapításában, előléptetés terén stb.) kizárólag a végzett munka és annak a vállalkozás számára megnyilvánuló értéke, a munkavállaló teljesítménye alapján történhet.
- Fenntarthatóság
A Társaságok a fenntarthatóság elvének megfelelően gazdálkodnak, azaz működésük során a profit mellett egyéb szempontokat is érvényesítenek, figyelemmel vannak a társadalomra és környezetre. Törekszünk energiafelhasználásunk és károsanyag-kibocsátásunk csökkentésére.
Fentiek szellemében a cégvezetés kiemelt figyelmet fordít a gazdasági teljesítőképesség, a környezetvédelem és társadalmi felelősségvállalás összehangolására, és a munkatársaktól is elvárja, hogy tevékenységük során alkalmazzák a fenntarthatósági elveket.
A mérnök hivatásának gyakorlása során tekintse minden másnál fontosabb feladatának az épített és természeti környezet észszerű védelmét.
- Megkülönböztetés és erőszakos magatartás tilalma
A 3E Csoport arra törekszik, hogy olyan munkakörnyezetet biztosítson, amelyben minden egyént egyenlően, méltósággal és tisztelettel kezelnek, mentesen az életkor, vallás, fogyatékosság, faji, bőrszín, etnikai, nemzeti származás, nemi identitás, szexuális irányultság vagy bármely más, törvény által védett tulajdonság alapján történő megkülönböztetéstől. Szigorúan tilos bármilyen fentieken vagy egyéb kategórián alapuló diszkrimináció és zaklatás.
Valamennyi munkatárs egyenlő eséllyel bír tehetsége kibontakoztatására, a szervezeten belüli előlépésre. A Társaságok tisztességesen, méltányosan, előítélet és elfogultság nélkül bánnak a kollégákkal, valamint a Társaságokhoz állásra jelentkezőkkel.
Minden foglalkoztatási döntésnek, beleértve a toborzás-kiválasztásra, felvételre, képzésre, munkaköri megbízásra, előléptetésekre, áthelyezésekre és felmondásra vonatkozókat – szakmai kompetenciákon, érdemeken kell alapulnia.
A munkaviszonnyal, így különösen a munka díjazásával kapcsolatban betartjuk az egyenlő bánásmód követelményét.
Ugyancsak nem toleráljuk a fizikai erőszak, a verbális bántalmazás, megfélemlítés, megalázás, illetve zaklatás bármilyen formáját.
- Összeférhetetlenség
A Csoport vagy az adott Társaság képviseletében eljáró valamennyi belső érintett kötelessége, hogy üzleti döntések során mérlegelje, mi a legjobb a Csoportnak illetve a Társaságnak; a személyes előny vagy preferencia nem vehető figyelembe. Kerülni kell a személyes és a társasági érdekellentétet.
E körbe tartoznak azon külső tevékenységek vagy érdeklődési körök, amelyek negatívan befolyásolhatják a munkateljesítményt vagy az elfogulatlan üzleti döntéshozatal képességét.
Összeférhetetlenséget jelentenek:
-
- tényleges konfliktusok (a munkavállaló vagy egyéb foglalkoztatásra vonatkozó jogviszonyban álló személyes érdekei ténylegesen ütköznek a Csoport vagy a Társaság érdekeivel),
- lehetséges konfliktusok (a munkavállaló vagy egyéb foglalkoztatásra vonatkozó jogviszonyban álló olyan helyzetben van vagy kerülhet, amely konfliktust eredményezhet),
- vélt vagy látszólagos konfliktusok (a munkavállaló vagy egyéb foglalkoztatásra vonatkozó jogviszonyban álló olyan helyzetben van, amely konfliktusnak tekinthető vagy annak tűnhet, még akkor is, ha a konfliktus valójában nem létezik).
Összeférhetetlenség okozhat továbbá a párkapcsolatok fenntartása, beleértve a házastársi és az egyéb párkapcsolatokat is.
A Csoport munkavállalóknak jelentési kötelezettségük van párkapcsolat létesítéséről és/vagy fenntartásáról (közvetlen vezető és HR felé):
-
- amennyiben a párkapcsolat olyan munkavállalók között áll fenn, akik egymással alá-fölérendeltségi viszonyban állnak, ez indokul szolgálhat arra, hogy a munkáltató áthelyezéssel, átszervezéssel megszüntethesse az érintettek közötti alá-fölérendeltségi viszonyt
- ha a párkapcsolat tagjai munkavállaló, illetve a Csoport külső partnerénél dolgozó, azt képviselő, vagy versenytárs munkáltatónál vezető állású munkavállaló, abban az esetben a bejelentést a Vezetőség vizsgálja és hoz döntést az összeférhetetlenség feloldásáról.
- Hatósági és sajtókapcsolatok
A 3E Csoport egységes kommunikációra törekszik. Ennek érdekében, valamint annak biztosítása érdekében, hogy a 3E Csoportról megosztott információk pontosak és teljesek legyenek, kizárólag a kijelölt személyek tarthatnak kapcsolatot hatóságokkal, külső partnerekkel, a sajtó képviselőivel. A kijelölt vezetőkön kívül – felhatalmazás hiányában – senki nem tehet nyilvános nyilatkozatokat a 3E Csoport vagy annak bármely tagja nevében.
- Üzleti partnereink
Az üzleti partnerek felé tanúsított tisztességes üzleti magatartás hozzájárul üzleti sikereinkhez. Az üzleti partnerek részére kifizetett ellenértéknek arányosnak kell lennie a nyújtott szolgáltatással, a kifizetéseket szakmailag megfelelően igazolni kell, jóvá kell hagyni, nyilvántartásba kell venni, és banki átutalás útján folyósítani a hatályos szerződésnek megfelelően. A szerződéses kötelezettségek dokumentálása biztosítja az üzleti és etikai normáknak való megfelelést.
- Tulajdonosi érdekek védelme
A Társaságok minden munkavállalójának alapvető kötelessége – a jogi, etikai szabályozások és normák keretén belül – annak érdekében tevékenykedni, hogy:
-
- a vállalkozás eredményességét növelje,
- a vállalkozás hosszú távú versenyképességét erősítse.
A vállalkozás elvárja a munkavállalóitól, hogy:
-
- a vállalkozás eszközeit óvják és hatékonyan használják,
- törekedjenek a munkaidő hatékony kihasználására, a rájuk bízott munkafeladatok mielőbbi elvégzésére, a minőségügyi, higiéniai, munkavédelmi és más hatályos előírások betartására,
- törekedjenek az észszerű takarékosságra,
- a vállalkozás eszközeit magáncélra ne használják.
- Bizalmas információk, adatkezelés
11.1. Bizalmas információk
Az Etikai Kódex hatálya alá tartozó személyek kötelesek a munkájuk során tudomásukra jutott bármely, a 3E Csoport tevékenységével kapcsolatos adat, információ bizalmas adatként kezelésére, vonatkozzon az a Csoport alkalmazottaira, alvállalkozóira, ügyfeleire vagy üzleti partnereire.
A Vezetőség, azaz a mindenkori szervezeti ábra szerinti igazgatók és ügyvezetők meghatalmazása nélkül tilos megosztani bizalmas információkat harmadik féllel. A bizalmas információk biztonságának megőrzése érdekében követni kell az adatbiztonsági és informatikai irányelveket, például a jelszavakra, a mobileszközökre, az adatmentésre, a hálózati és számítógép-hozzáférésre, valamint a távoli hozzáférésre vonatkozóan. A munkavállalók felelőssége az adatok biztonságos tárolása, továbbítása és megsemmisítése ezen irányelvek szerint. A 3E Csoport tulajdonát képező anyagok nem menthetők saját számítógépre, eszközre, személyes e-mail fiók nem használható 3E Csoporthoz kapcsolódó számlák, bizalmas vállalati információk továbbítására.
11.2. A munkavállalókra vonatkozó bizalmas információk
A vállalkozás nem gyűjt, nem tárol és nem használ fel munkavállalóiról jogszabályba vagy etikai normába ütköző információkat. A vállalkozás kizárólag olyan információkat gyűjt, tárol, illetve használ fel munkavállalóit illetően, amelyeket a jogszabályok előírnak vagy a vállalkozás hatékony működését segítik, és nem ütköznek az előzőekben foglaltakkal.
A munkavállalók személyes adatai bizalmas információnak minősülnek, amelyet kizárólag az arra felhatalmazott munkatársak használhatnak fel, ők is kizárólag hivatalos célra. Más személyeknek a munkavállalók adataihoz történő bármilyen illetéktelen hozzáférése, vagy az adatok illetéktelen felhasználása tilos és jogi eljárást vonhat maga után.
11.3. Adatkezelés, elektronikus adatkezelés
A vállalkozással kapcsolatos információk és adatok – legyenek azok nyomtatott, elektronikusan tárolt vagy szóbeli információk – a vállalkozás tulajdonát képezik.
A munkavállaló köteles a munkaköréhez kapcsolódóan kezelt adatok biztonságos tárolásáról gondoskodni.
A munkavállaló munkaviszonyának megszűnésekor a munkakör átadásakor minden olyan adatot és információt köteles a Társaság képviselőjének átadni, amelyet korábban a vállalkozással kapcsolatban tárolt.
A 3E Csoport által biztosított internet-hozzáférést a 3E Csoport érdekében, munkavégzésre használhatják a munkavállalók.
IV. Etikai jellegű problémák, kérdések és észrevételek bejelentése
Jelen kódex teljesítése vezetői és egyéni kötelezettség. A hatályos jogszabályok vagy a közzétett etikai kódex és üzleti etika megsértése a szabálysértés súlyosságától függően figyelmeztetéssel, illetve végső esetben elbocsátással járhat.
Fenti intézkedések vonatkoznak minden olyan vezetőre, aki az ilyen cselekményeket irányítja, jóváhagyja, vagy felismerésük esetén nem tesz azonnal lépéseket azok orvoslására.
Amennyiben egy adott helyzet megítélését illetően a munkavállalónak etikai jellegű kétségei, kérdései vagy észrevételei merülnek fel, úgy forduljon közvetlen feletteséhez, az érintett Társaság ügyvezető igazgatójához vagy a HR területhez. A bejelentett eseteket a Vezetőség az érintett szakterület és a HR bevonásával megvizsgálja, és tisztázásuk céljából kivizsgálási eljárást kezdeményez.
Jóhiszemű bejelentése miatt semminemű hátrány nem érheti a munkavállalót. Amennyiben bármely munkavállaló tudomására jut, hogy etikai tárgyú bejelentése miatt valakit hátrány ért, úgy erről tájékoztassa az ügyvezető igazgatót, aki a bejelentést kivizsgálja és megteszi a szükséges intézkedéseket.
Jelen Etikai Kódex az aláírás napjától érvényes, amellyel egyidejűleg a korábban kiadott kódex hatályát veszti.
Budapest, 2023.01.02.