BIM az építőiparban

Legyen szó bármilyen iparágról, egyre többet hallani a negyedik ipari forradalomról. A rohamléptékben fejlődő technológiai újítások alapjaiban formálják át napjainkban a világot. Az automatizáció, a robotika, az intelligens szoftveres megoldások az élet szinte minden területére beférkőznek. Nincs ez másképp az építőiparban sem, ahol talán lassabb az átállás, és vélhetően még jó ideig szükség lesz az emberi munkaerőre, azonban a szoftveres megoldások már most jelentős segítséget nyújtanak az iparág szereplőinek.

 

Mi is az a BIM, és hogy kapcsolódik az új ipari forradalomhoz?

Az összetett igények és ezzel párhuzamosan a műszaki technológiák folyamatos megújulása új eszközök alkalmazásának is szélesebb lehetőséget teremtett. Az egyik ilyen áttörő megoldás a BIM (azaz Building Information Modelling), melynek egyre gyorsabb elterjedése óriási hatással van a szegmensre. A BIM egy olyan komplex, szoftverekkel megtámogatott megoldás, mely leginkább egy recepthez hasonlítható. Jó, jó, de önmagában mit sem ér, szükség van hozzá egy profi szakácsra is. Képes egy létesítmény elkészültének különböző szakaszait megtámogatni, intelligens módon segítve a tervezést vagy éppen a kivitelezés közben folytatott kommunikációt. Minél komplexebb egy projekt, a BIM-támogatás nélküli építkezés mára annál elképzelhetetlenebb.

Fontos tisztában lenni ezért azzal is, milyen előnyökkel is jár ez az innovatív megoldás az építőiparban.

 

A BIM előnyei nagyberuházások során

  • Költséghatékonyság: A BIM megoldásainak köszönhetően egyszerűvé válik a beruházás költségeinek minimalizálása, hiszen támogatja az anyagok, a szállítás, illetve a munkaerő árának pontos kiszámítását.
  • Gyors, hatékony munkavégzés: Minél gyorsabb egy építkezés, annál kevesebb költségre lehet számítani, ám a sebesség nem mehet a biztonság és a minőség kárára. A BIM segíti a pontos és gyors tervezést, valamint a workflow optimalizálását.
  • Jó kommunikáció: Minden komplex építési beruházás számára elengedhetetlen a hatékony kommunikáció. A BIM megoldásai a projekt összes szereplőjét összekötik, így nem történhet meg, hogy valakihez nem vagy csak későn jut el egy-egy fontos információ.
  • Magas minőségű végeredmény: Noha a BIM előnyei elsősorban a tervezés és a kivitelezés során mutatkoznak meg, tapasztalataink alapján a BIM-alapú építkezések a korábbinál jobb minőségű, akkurátusabb munkát eredményeznek, ami nemcsak a munka közben, de a végeredményen is meglátszik.

 

A BEM is a főszereplők közé lép

A 3E Group-nál azonban azt látjuk, hogy a BIM mellett a BEM (Building Energy Modeling) is egyre fontosabb szerepet tölt be, egyre inkább előtérbe kerül. A környezettudatosság, a hatékonyság és a szigorodó előírások előre vetítik az épületenergetikai modellezésben rejlő nagyszerű és eddig ki nem használt lehetőségeket. Tapasztalataink szerint a piaci szereplők részéről is egyre jelentősebb igény mutatkozik a BEM alkalmazására. Ha még nem is mindenki, de egyre többen rájönnek, hogy már a korai tervezési fázisban érdemes az épületek energetikai analízisét elvégezni. A tervezéskor egy olyan egyszerűnek tűnő lépéssel, mint hogy egy épületet a kiindulási állapotához képest elforgatunk kelet felé, és a déli oldalra fákat teszünk, már láthatóvá válik, hogy a beruházási költség mennyivel változik, illetve az üzemeltetés során mennyi nyereség keletkezik.

Munkáink során egyre többször találkozunk azzal a látásmóddal, hogy megbízóink már nem elégednek meg annyival, hogy egy épületnek elég csak érdekesnek lennie, nagy örömünkre most már a beruházók jó épületeket szeretnének építeni, a megrendelők jó épületekben szeretnének élni. Rajtunk nem múlik, mi partnerek vagyunk ebben!

Válassza projektjeihez Ön is BIM management szolgáltatásunkat, és kérje mérnökszakértőink tanácsát!