Akármilyen nagyberuházásról is van szó, az építkezéshez egyaránt hozzá tartozik az ingatlanprojekt engedélyezési koncepciójának, illetve ütemtervének kialakítása. Minél nagyobb projektről beszélünk, a beruházás szakszerű előkészítése annál nagyobb munkát igényelhet, ezért érdemes részletesen is körüljárnunk az engedélyeztetéssel kapcsolatos teendőket.
Területhasználati engedély építkezésekhez
Legyen szó kisebb építési projektekről vagy nagyobb beruházásokról, a közterület valamilyen fokú használata általában elkerülhetetlen. Ez nem véletlen, hiszen bontási és építési munkálatok szakszerű elvégzéséhez sok esetben nagy méretű konténerekre és építőipari gépekre van szükség, amelyek elhelyezése bizonyos helyzetekben kizárólag közterületen lehetséges.
Szerencsére a területhasználatnak általában nincs akadálya, azonban fontos tudni, hogy minden esetben engedélyre lesz szükség – akár rövidebb idejű, átmeneti tárolásról, akár az építkezés hosszabb szakaszát átfogó időszakról van szó. A területhasználati engedély minden esetben az adott önkormányzat hatáskörébe tartozik, így engedélykérés előtt elengedhetetlen tájékozódni a helyi szabályozás részleteiről, továbbá annak költségeiről.
Bontási és használatba vételi engedély
Bizonyos építési beruházásokhoz elengedhetetlen egy-egy meglévő épület vagy épületrész bontása. Szabadonálló, nem műemlékjellegű vagy örökségvédelemmel nem érintett épületek esetén mindez komolyabb hivatalos ügyintézést nem igényel, azonban műemlékvédelem alatt álló, helyi építészeti örökségvédelemmel érintett vagy zártsorú és ikres beépítésű építmények esetén bontási engedélyt kell kérni.
Fontos tudni, hogy az építkezéseknek nem csupán az előkészítési, de a befejezési szakaszában is engedélyre van szükség. Egy-egy befejezett épület átadása csak akkor valósulhat meg, amennyiben az épület rendelkezik jogerős használatbavételi engedéllyel. Az engedély kiadásakor a helyi önkormányzat/hatóság egyaránt megvizsgálja, hogy az építkezés folyamata minden esetben az engedélyek és az előzetes tervek szerint zajlott-e, az épület megfelel-e a hatályos építési szabályoknak, a biztonsági előírásoknak, valamint hogy alkalmas-e a használatra.
Vízügyi és környezetvédelmi engedély
Az engedélyek speciális körét jelentik a környezettel kapcsolatos engedélyek, melyek között különleges helyet foglalnak el a vízjogi engedélyek. Amennyiben az adott beruházás vízi munkát igényel, a műszaki tervezés megkezdése előtti elvi vízjogi engedélyt, a munka megkezdése előtt vízjogi létesítési engedélyt, valamint a beruházás befejezése után vízjogi üzemeltetési engedélyt kell kérni. Az engedélyek nélkül felépült vízi létesítmény megtartására vízjogi fennmaradási engedély kérhető, míg a létesítmény bontása előtt vízjogi megszüntetési engedélyre van szükség.
Az egyes létesítmények ugyanakkor a legkülönbözőbb módon gyakorolhatnak hatást a környezetükre, így a víz, a talaj és a levegő védelméről egyaránt gondoskodni kell. Mivel a nagyberuházások nagymennyiségű hulladékot termelnek, sok zajjal és akár rezgéssel is járhatnak, a projekt megkezdéséhez számos környezetvédelmi engedély megszerzésére van szükség.
A nagy ingatlanprojektek számára a fentieken kívül több, más engedélyt (például közműszolgáltató engedélyeket) is be kell szerezniük, ezért fontos, hogy Ön is profi céget kérjen fel az engedélyeztetés lebonyolítására. Lépjen velünk kapcsolatba!